Mnoho matek čte plno literatury zabývající se stravou dětí. Pokud je matka s dítětem na mateřské, má plně pod svou kontrolou, co dítě za den sní a jak to na něj působí. Krmíte jej podle nejnovějších studií a literatury, ale přesto nemá rádo zeleninu. Tak co tedy děláte špatně? Navíc když dítě přejde do školky, jeho stravovací návyky se úplně změní a už vůbec nedá přednost ovoci před sladkou tyčinkou. Raději by jedlo jenom bonbony a pilo slazené nápoje. V první řadě to nemusí být vaše chyba, když dítě vidí ostatní děti ve školce, jak jim vlastní rodiče dovolují tyto věci jíst, automaticky to může od nich přejat.
I každé dítě má jiné chutě, některé toho sní málo, někdo hodně, někdo jí s chutí a někdo by se v jídle nimral dvě hodiny. Pokud vaše dítě projeví zájem o určitou potravinu, zajistěte, aby se jí nepřejedlo. I když mu chutná, pokud to bude jíst každý den, za chvíli si ji zprotiví.
Děti se většinou netváří nadějně před novými potravinami, ale toho se nebojte. Pokud tuto věc zkusí 5x, zvykne si na ni a můžete ji zařadit do pravidelného jídelníčku.
Co je ale problém, bývají někdy samotní rodiče. Ruku na srdce, když sami propadáte chutím na sladké, jíte nepravidelně a zeleniny se sotva dotknete, divíte se, že vaše dítě odmítá jíst zeleninu? Dítě přejímá věci od rodičů, i jejich stravovací návyky. Musíte jít dítěti příkladem, jen tak si dítě osvojí zdravé návyky k jídlu.
Jídelníček
Jídelníček dítěte by měl obsahovat zdravé a čerstvé potraviny, dbejte na příjem tekutin a zajistěte, aby se denně hýbalo venku.
Zaměřte se na přísun zeleniny a ovoce.
K jídlu podávejte rýži, kuskus, bulgur, pohanku, celozrnné těstoviny apod.
2 – 3x denně zajistěte zakysané mléčné výrobky.
Snažte se aspoň 1x týdně dát dítěti rybu.
Nebojte se vajec a naučte dítě jíst luštěniny.
Ale to nejdůležitější je jít dítěti příkladem.
Co pro zdraví svého dítěte děláte Vy?