Americká hypotéka kalkulačka je skvělý nástroj, jak můžete alespoň předběžně prozkoumat vaše možnosti, co se týče hypotečního úvěru. Nejedná se o nic složitého. Co bude tedy hrát roli?
Příjmy = veškeré vaše příjmy, ať už se jedná o pracovní mzdu či plat, příjmy z nájmu či pronájmu, nejrůznější renty, příjmy z vedlejší činnosti, investic apod., to vše hraje podstatnou roli v tom, jak dokážete splácet hypoteční úvěr a jestli vůbec jej dokážete splatit. Nevyplatí se nic zatajovat, protože příliš nízké příjmy mohou také rozhodnout ve váš neprospěch – nikdo, ani ty nejšílenější společnosti, pokud se nejedná o lichvu, vám neposkytnou úvěr s tím, že nebudete schopni splatit ani první splátku. Příjmy tedy do jisté míry určují výši půjčky.
Nejsou to však jenom příjmy, které ovlivňují, jestli je společnost nakloněna vašemu úvěru či nikoliv.
Výdaje = zde se počítá úplně všechno, od pojištění po leasing a další. Je třeba veškeré výdaje do kalkulačky zadat, aby mohla skutečně fungovat tak, jak má. Nevyplatí se nic skrývat, protože v konečném důsledku sice dostanete půjčku, ale budete mít problém se splácením a to pak není úplně ten kýžený výsledek, když vám vezmou nejen nemovitost, ale ještě pár věcí navíc.
Zároveň je třeba do kalkulačky zadat, co vlastně od společnosti chcete. To jsou více či méně jednoduché údaje – výše úvěru, doba splácení, doba fixace nebo třeba výše splátky. Tohle si všechno můžete nastavit. Zdali úvěr bude v takové výši, jaké chcete, to už je úplně něco jiného, ovšem zde se můžete opravdu vyblbnout. Samozřejmě každá společnost má různé limity, například maximální dobu splácení nebo maximální částku. Většina společností také půjčuje do maximální výše 70 % z ceny nemovitosti, takže určitě je fajn mít i něco naspořeno bokem. S tím, že se vám to ale všechno nakonec vrátí, je ale rozhodování přece jen snadnější.