Indie je orientální zemí, která je pro nás, jakožto pro Čechy zajímavá hlavně díky tak velké odlišnosti jak od naší kuchyně, tak zvyků, tradic, nátury, hodnot a vlastně celkové kultury a způsobu života. Pojďme se tedy společně podívat na pár těchto nejzákladnějších odlišností, které jsou z našeho pohledu nejvíce zarážející a překvapující, a zjistit, jak vypadá pravá Indie se vším všudy.
Kuchyně. Indickou kuchyni buďto milujete, nebo je nemůžete vystát. Svou zásluhu na tom mají pro nás nezvyklé a výrazné chutě, kterých se dosahuje díky velkému množství koření, jež zde mají své zásadní a nenahraditelné místo. Indové si s vyladěním a dochucováním dávají opravdu záležet nejen proto, aby bylo jídlo chutné, ale také zdravé, protože jsou v této zemi koření přisuzovány až magické účinky. Bezesporu nejznámějším dochucovadlem, které si vybavíte jistě jako první, a které má v Indii nenahraditelné místo, je kurkuma, jež disponuje celou řadou pozitivních účinků na lidské zdraví. V kořenkách najdeme ale také například ajowan, garam masála, chilli, kajenský pepř, anýz nebo třeba hřebíček, který v Český využíváme hlavně v zimním období.
Jste zapřisáhlým milovníkem masa a nedokážete si bez něho představit jeden jediný den? Tak to byste měli v Indii opravdu krušné úterky. Je tomu hlavně kvůli zdejšímu náboženství, kterým je v největším zastoupení hinduismus. Věrní vyznavači totiž dle přísných pravidel nesmějí na počest bohů právě v úterý konzumovat maso a masné výrobky. Kupodivu tato tradice nebudí nijak velký rozruch, protože je většina obyvatel vegetariány. V Čechách se s touto tradicí můžeme ale také setkat v podobě masopustu. Ve velké míře se zde také setkáte s používáním zeleniny. Pozoruhodná pro nás může být také podoba chleba a oblíbeného piva, v jehož výrobě jsou Češi mistry. V místních pekárničkách a marketech rozhodně nenaleznete klasický pšenično – žitný nadýchaný chléb s jemnou ale křupavou kůrčičkou, jak jste zvyklí. V Indii se nejčastěji konzumuje celozrnná, cizrnová nebo pšeničná placka. Pivo je bez pěny, obsah alkoholu se pohybuje okolo 4,8 % a má zcela odlišnou chuť i zbarvení.
Neobvyklý pro nás Čechy může být i průběh zdejšího svatebního dne. První odlišnost zaznamenáváme již u samotného výběru partnera. V období výběru totiž hrají hlavní roli rodiče, kteří uzavírají hlavně výhodné sňatky. V posledních letech se ale velká spousta párů snaží tomuto systému vzdorovat a jdou cestou svého srdce. Délka svatebního dne také není jen tak. Svatba je velkou událostí, ke které se váží desítky rituálů, které mají zaručit spokojené soužití manželů. Tyto rituály se samozřejmě do jednoho jediného dne nevejdou, a tak se svatba vleče i několik dní. S tradiční všudypřítomnou bílou barvou se zde také nesetkáte. Vše probíhá v pestrých veselých barvách. Nevěsta se na tento den obleče do honosných nejčastěji červených šatů a je ověnčena množstvím šperků, drahokamů ale také hen.