Možná máte zkušenost s tím, že vlastníte několikero karet a to, jaké typy karet to jsou, moc neřešíte. Je ale potřeba vědět, že každá karta má jinou funkci a jinak se vyplatí. V kostce se dá říct, že kreditní karty vás více vážou k vašemu bankovnímu domu. Jak to? Na to se pojďme podívat.
Kreditní karty
Poměrně hojně je dostáváme jako určitý bonus k našemu účtu a našim kartám debetním. Málokdo si o kreditní kartu vyloženě řekne. Účelem kreditní karty je totiž vám v podstatě poskytnout půjčku, aniž by to tak bylo vyloženě podáno. Kreditní karta je vám vydána k vašemu účtu, ale peníze na ní vaše nejsou. Utrácíte tedy prostředky banky, které jsou nastaveny například na 30.000 pro začátek. Potom záleží na tom, o jakého klienta se jedná. Banky vám jsou schopny poskytnout prostředky mnohem vyšší. Obvyklá praxe bank je vám poskytnout k vaší debetní kartě i tu kreditní s různými výhodami. Je potřeba také mít na paměti to, že jsou si oba typy karet velmi podobné. Často je od sebe vůbec nerozeznáte. U kreditních karet je vám nabízeno velké množství bonusů, ale popřemýšlejte, zda je potřebujete a využijete. Mezi bonusy patří například bezúročné dny, různá pojištění, možnost placení po celém světě, nějaké procento peněz zpět při placení touto kartou (tzv. cashback) apod. Pokud kreditku máte, podívejte se, jaký na ní máte úrok. Běžně se úročí až třiceti procenty, ale jsou karty, které vám nabídnou „jen“ 9,9%. Pozor také na výběry z bankomatů. Za ty zaplatíte až 100,- Kč.
Debetní karty
Debetní karty disponují vašimi osobními prostředky z vašeho účtu. To znamená, že vám na ně chodí výplaty či tržby a i když máte možnost přečerpat, platíte vašimi penězi. V poslední době mají banky v praxi vám na účtu opticky přidat hodnotu přečerpání k vašim penězům a vy potom musíte věnovat více pozornosti tomu, kolik vašich peněz máte k dispozici. To je praxe, se kterou nejde nic dělat, banky tak nastavují elektronická bankovnictví. Každopádně, i když přečerpáte, není úrok tak vysoký jako na kartě kreditní.