Když se řekne poušť, jistě vás napadne jako první rozsáhlá severoafrická Sahara. Je skutečně obrovská, pokrývá téměř třetinu celého afrického kontinentu, a kdybychom jí chtěli porovnat s rozlohou České republiky, ta by se do ní vešla 117 krát. S jejími typickými rysy se dnes a denně potýkají lidé v deseti státech severní Afriky. Těch devět milionů čtverečních kilometrů se zdá jako nekonečná nehostinná planina, však také svou velikostí připomíná celé Spojené státy Americké.
Která poušť na světě je nejrozsáhlejší
Přesto není Sahara největší pouští světa, tou je totiž celý světadíl Antarktida. Ne, skutečně nejde o žert, za poušť se totiž považuje každá oblast, kde v průběhu roku dopadá pouze omezené množství vodních srážek, konkrétně do 25 cm za 365 dnů. V některých částech Antarktidy dokonce nespadly žádné srážky již více než dva miliony roků. Rozloha tohoto kontinentu je 14 milionů čtverečních kilometrů, tím Saharu převyšuje zhruba o polovinu. Nejjižnější kontinent je také kuriozitou samou o sobě, je to místo na planetě Zemi zároveň nejvíce větrné, nejvíce suché a nejvíce studené. Nejnižší teplota, která byla na zeměkouli naměřena, se uvádí právě odtud, je to neuvěřitelných – 83 stupňů Celsia.
Atacama
Nejobávanějším místem na Zemi však není ani Sahara plná oáz nebo Antarktida s vědeckými pracovišti. Je to jihoamerická Atacama. Za rok tu spadne jen 1 mm srážek, pobyt zde se již pohybuje na hranici přežití, neboť v noci teploty klesají až k bodu mrazu, zatímco přes den se vyšplhají i přes padesát stupňů.
Přesto tu lidé pracují v observatořích, které se zabývají astronomií. Nachází se tu několik obřích dalekohledů v observatořích Paranal, La Silla a Chajnantor. Oblast využívá také americká NASA, která tu testuje zařízení využitelná na povrchu Marsu, zdejší krajina totiž zhruba odpovídá tamním přírodním podmínkám.