Tažné zařízení nesmí v první řadě omezit záruku nového vozu, a to jak výrobek samotný, tak i jeho montáž. Tu lze provádět prostřednictvím autorizovaného servisu, ale i svépomocí.
Na co se zaměřit při výběru tažného zařízení
Životnost výrobku závisí na kvalitě použitého materiálu. Jde o velmi namáhanou součást karosérie, neměli bychom tuto skutečnost podceňovat. Při pohybu taženého vozidla dochází k rázům, jejichž pohyb lze zařadit do kategorie dynamického namáhání .
Kromě kvality materiálu, jednotlivých svárů a spojovacích součástí musíme přihlédnout i k homologaci a kompatibilitě produktu s vaším vozem. Prodejce je povinen vystavit vám protokol o atestu a homologační certifikát, měli byste mít jistotu, že daný výrobek splňuje všechny předepsané normativy, a že je určen pro váš vůz.
Některé automobily mají v technickém průkazu uvedenu nulovou přípustnou hmotnost taženého přívěsu, v takovém případě můžete „kouli“ využít pouze jako nosič jízdních kol.
Velikost kulového čepu definuje evropská legislativa. Jeho průměr je 50 mm a vzdálenost (výška) od silničního povrchu nesmí přesáhnout rozmezí 420 – 530 mm.
Každý homologovaný produkt musí být opatřen typovým štítkem s technickými parametry. Uvádí se v něm homologační číslo, maximální úroveň zatížení přívěsu, svislé zatížení v kg, parametr D-hodnoty. Svislé zatížení je nutno dodržet, zajistíte jej optimalizací vyvážení přívěsu.
Odnímatelný, nebo pevný
Měli byste mít jasno v rozhodování, zda zvolit pevný, anebo odnímatelný kulový čep.
Odnímatelný je vhodný pro občasná využití, zároveň působí lepším estetickým dojmem auto bez „koule“, navíc jste ze zákona povinni odnímatelný čep vždy demontovat, jestliže jej právě nevyužíváte.
Pevné čepy jsou buď ke konstrukci tažného zařízení přivařeny, anebo přišroubovány, obě tyto metody jsou povoleny, a jsou homologovatelné. Hodí se pro takřka každodenní využívání, zároveň jsou víceméně bezúdržbové.